مقالات

پکیج یا موتورخانه ؛ فرق پکیج با موتورخانه

پکیج یا موتورخانه؟ مدتهاست پکیج توانسته جای موتورخانه را در سیستم گرمایشی اماکن بگیرد. حال برای کسانی که قصد دارند سیستم گرمایشی نصب کنند سوال می شود که آیا پکیج بهتر است یا موتورخانه؟ مزایا و معایب هر کدام چیست؟

پکیج با موتورخانه چه فرقی دارد؟
پکیج بهتر است یا موتورخانه؟
تفاوت پکیج و موتورخانه چیست؟

اینها سوالاتی است که اغلب از ما می شود. در زیر چند مورد از تفاوت های پکیج و موتورخانه بیان می شود.

1- به علت وجود مخزن ذخیره آب گرم مصرفی در موتورخانه آب این مخزن در صورت نیاز یا عدم نیاز مصرف کننده به آب گرم، گرم شده و ذخیره می شود از لحاظ مصرف سوخت هزینه زیادی را دربر خواهد داشت ولی در مورد پکیج های دیواری فقط با بازکردن شیر اب گرم دستگاه روشن شده و به صورت لحظه ای اب گرم را تامین می کند که از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه است.
2- عدم اشغال فضا: تمام اجزای مورد نیاز در موتورخانه در قالب یک دستگاه پکیج دیواری که به روی دیوار نصب می شود تامین شده بنابراین نسبت به موتورخانه فضای خیلی کمی را اشغال می کند.
3- با تنظیم دلخواه اب گرم بهداشتی و مدار گرمایش استقلال در بهره برداری از پکیج برخلاف موتورخانه وجود دارد.
4- دبی اب گرم بهداشتی یک دستگاه پکیج نسبت به موتورخانه (بین 10 الی 16 لیتر در دقیقه) خیلی کم است و همزمان نمی توان از 2 عدد یا بیشتر دوش حمام استفاده کرد.
5- به علت عدم وجود لوله برگشت اب مصرفی بعد از تخلیه اب سرد درون لوله ها اب گرم جایگزین می شود بنابراین پکیج نسبت به موتورخانه تاخیر بیشتری در ارسال اب گرم بهداشتی دارد
6- پکیج های شوفاژدیواری دارای مدار تحت فشار و اب بند می باشند که در صورت وجود نشت جزئی فشار این مدار بعد از هفته ها کاهش یافته و فشار مانومتر به صفر می رسد که یافتن و رفع عیب این نشتی کار دشواری است.
7- به علت نداشتن مخزن ذخیره، با قطع برق یا وجود اشکال در پکیج دیواری اب گرم بهداشتی قطع می شود در صورتی که در موتورخانه با وجود مخزن ذخیره اب گرم این مشکل به وجود نمی اید.

چگونگی انتخاب پکیج مناسب

راه اول: برای انتخاب درست پکیج بایستی با استفاده از نرم افزارهای مهندسی یا فرمول ها و محاسبات فنی مرتبط انواع اتلاف های حرارتی و سازمان را دقیقا مشخص و نهایتا بار حرارتی ساختمان را به درستی محاسبه نماییم.
راه دوم: محاسبه سرانگشتی با استفاده از فرمول زیر است:
ظرفیت گرمایشی پکیج (کیلو کالری بر ساعت) = متراژ ساختمان (متر مربع) × ارتفاع سقف خانه (متر) × ….
که … برای مناطقی با آب و هوای معتدل مثل تهران، اصفهان، شیراز 50 و برای مناطق دارای آب و هوای سرد مثل آذربایجان غربی و شرقی، اردبیل و شهرکرد 60 و برای مناطق گرمسیر مثل خوزستان، سیستان و بلوچستان، و … 40 در نظر گرفته می شود.
جواب عددی به دست آمده از این فرمول بر حسب کیلوکالری بر ساعت می باشد که بایستی آن را بر 836 تقسیم نماییم. با توجه به عدد به دست آمده، حالا پکیج را بر حسب کیلووات انتخاب می کنیم.
توجه: ارتفاع سقف منازل بین 7/2 تا 3 متر می باشد که جهت احتیاط بهتر است 3 متر در نظر گرفته شود.

میزان آبدهی پکیج های متداول:

1- میزان آبدهی یک پکیج دیواری 24 کیلووات (24000 وات) ،7 لیتر در دقیقه آب 50 درجه سانتی گراد می باشد.
2- میزان آبدهی یک پکیج دیواری 28 کیلووات (28000 وات)، 8 لیتر در دقیقه آب 50 درجه سانتی گراد می باشد.
3- میزان آبدهی پکیج دیواری 35 کیلو وات (35000 وات)، 10 لیتر در دقیقه آب 50 درجه سانتی گراد می باشد.

Isatis-Package-6

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *